Kompleks „Kaszubskie oko”

Spędzasz urlop nad morzem? Interesują cię tereny okolic Jez. Żarnowieckiego? Wybierasz się na rodzinną wycieczkę rowerową po północnej Kaszubszczyźnie? A może chcesz spędzić popołudnie z rodziną w interesującym zakątku Północnych Kaszub? – Wpadnij do „Kaszubskiego Oka”! Spędzisz tu miło czas, dobrze zjesz, wreszcie – z wysokości Wieży Widokowej poznasz inny punkt widzenia!
Kompleks rekreacyjno-turystyczny „Kaszubskie Oko”, to obiekt powstały w 2006 roku, oferujący szereg atrakcji dla turystów odwiedzających Gminę Gniewino zarówno indywidualnie, jak i całymi rodzinami czy z grupą przyjaciół.

Położony jest na wysokim (ok. 113 m n.p.m.) wzniesieniu, w bliskim sąsiedztwie tzw. górnego zbiornika wodnego elektrowni szczytowo-pompowej.
Architekturę kompleksu zaplanowano w formie „oka” o powierzchni 4,2 ha. Najważniejszym jego elementem jest „źrenica” – Wieża Widokowa, z której platformy rozciąga się widok na całą okolicę aż do wybrzeża Bałtyku. Jej podnóże otacza „tęczówka” – rabaty kwiatowe ułożone w kształt ogrodu francuskiego, natomiast oryginalną „rzęsę” stanowi pergola biegnąca wzdłuż ścieżki spacerowej. W pobliżu „kącika oka” znajduje się okrągła restauracja nawiązująca swą budową do kształtu platformy wieży.
Rekreacyjne elementy plenerowe „Kaszubskiego Oka”, to przede wszystkim wyposażone w 18 stanowisk pole do mini-golfa, plac zabaw w postaci „Statku Piratów”, ścieżka zdrowia, umieszczone w plenerze pole szachowe oraz wypożyczane w sezonie naszym milusińskim samochodziki akumulatorowe.
Nie lada atrakcję stanowią również naturalnych rozmiarów dinozaury – makiety przedstawiające Triceratopsa oraz Tyrannosaurusa rex zdążyły już zaskarbić sobie sympatię zwiedzających.
Unikatowa w swej formie budowla w kształcie klepsydry z centralnym trzonem, wokół którego wspinają się ku górze spiralne schodki. Podstawą wieży jest
zielony kopiec z balustradami, w którego wnętrzu znajdują się pomieszczenia biurowe całego Kompleksu, wraz z Punktem Informacji Turystycznej. Stąd rozpoczynamy swą wędrówkę ku wierzchołkowi wieży, który stanowi okrągła platforma położona na wysokości ok. 36 m. Całkowita wysokość budowli od podstawy kopca do iglicy, to 44 m. Punkt widokowy położo
ny jest w ten sposób na wysokości ok. 150 m n.p.m. Na platformę widokową można dostać się zarówno za pomocą 212 schodków, jak i windą, która kursuje we wnętrzu trzonu wieży.
Co można zobaczyć z Wieży?
Przede wszystkim – kierując się ku północy zobaczymy morską plażę. Przy dobrej pogodzie wyposażeni w sokoli wzrok dostrzegą nawet statki pływające po Bałtyku! W kierunku północnego wschodu rozciąga się z platformy widok na wzgórza morenowe wokół Jez. Żarnowieckiego. Można stąd również dostrzec pozostałości po słynnej budowie elektrowni jądrowej, której teren znajduje się po przeciwnej stronie jeziora. Przechodząc następnie w kierunku południowym zobaczymy rozległy (122 ha powie
rzchni) górny zbiornik pobliskiej elektrowni szczytowo-pompowej. W kierunku połu
dniowo-zachodnim widać natomiast farmę 18 elektrowni wiatrowych.
Kiedy przyjechać?
Wieża Widokowa dostępna jest dla odwiedzających w sezonie – przez 7 dni w tygodniu w godz. 9.00 – 21.00, natomiast poza sezonem w miarę możliwości atmosferycznych.