Trzy lokalizacje elektrowni atomowej

Żarnowiec, Choczewo, Gąski – to trzy potencjalne lokalizacje elektrowni jądrowej wskazane przez jej inwestora – Polską Grupę Energetyczną. Wszystkie trzy miejsca leżą w pasie nadmorskim. Ostateczna lokalizacja ma być znana do końca 2013 r. Krótką listę lokalizacji przedstawił w piątek na konferencji prasowej prezes PGE Tomasz Zadroga.
„To są trzy lokalizacje, które PGE wybrała z 92 lokalizacji, które analizowaliśmy. Według pełnej analizy są najlepsze. Od wiosny przyszłego roku będą tam trwały pogłębione badania, które doprowadzą do ostatecznego wyboru jednej. Zakładamy, że będzie to jedna z tych trzech, innego wariantu na dziś sobie nie wyobrażamy” – oświadczył Zadroga.
Jak mówił dyrektor ds. operacyjnych spółki PGE Energia Jądrowa Jacek Cichosz, kluczowa dla wyboru była kwestia chłodzenia, czyli dostępności wody oraz kwestie środowiskowe i terenowe, m.in. geologiczne oraz obecne zagospodarowanie terenu. Dodał, że wyboru dokonano w oparciu o 53 kryteria, stosując się do wytycznych Międzynarodowej Agencji Energii Jądrowej i korzystając z zagranicznych doświadczeń.
Cichosz podkreślił, że grunty we wskazanych lokalizacjach należą albo do Skarbu Państwa, ewentualnie do Lasów Państwowych, albo – jak w przypadku Żarnowca – częściowo do PGE. Wiceprezes PGE EJ Witold Drożdż podkreślał, że nie leżą one na terenach chronionych unijnym programem środowiskowym Natura 2000, do których włączono praktycznie całe polskie wybrzeże Bałtyku.
Drożdż dodał, że lokalizacje celowo są neutralne dla oferowanych Polsce technologii, aby nie faworyzować żadnej z nich. Wyjaśnił też, że w przypadku kluczowej sprawy – systemu chłodzenia – w Gąskach i Choczewie możliwy jest system otwarty, czyli pobieranie i zrzut wody bezpośrednio do morza. W przypadku Żarnowca, gdzie miejsce ewentualnej budowy leży nad jeziorem, przewidziany jest system zamknięty, wymagający mniej wody.
Cichosz podkreślał, że Gąski są nową lokalizacją, wybraną wyłącznie przez PGE, która nie pojawiła się na wcześniejszych listach, publikowanych przez ministerstwo gospodarki.
Chcielibyśmy, aby w lutym, marcu 2012 r. w trzech wskazanych miejscach firma, która zostanie wybrana w przetargu, rozpoczęła specjalistyczne badania, obejmujące m.in. wiercenia, badania hydrologiczne, meteorologiczne – mówił Cichosz.
Podkreślał, że doświadczenia innych krajów pokazują, iż gminy, na których terenie pojawia się elektrownia jądrowa, mają – jak to określił – niesamowitą szansę na rozwój; pojawiają się tam np. miejsca pracy związane z zapleczem dla budowy i funkcjonowania siłowni.
Na konferencję PGE zaprosiło wójtów gmin, w których wybrano trzy lokalizacje. Wójt gminy Mielno, w której leżą Gąski, Olga Roszak mówiła, że jest zaskoczona informacją i na pewno będą konieczne konsultacje z lokalną społecznością. „Dziś wracam do swojej miejscowości, na pewno spotkam się z radnymi i będę te sprawy omawiać. Jesteśmy gminą turystyczną i bezwzględnie ten aspekt musi zostać zachowany. Jak to będzie zrobione – jeszcze nie wiem” – podkreśliła Roszak.
Przedstawiciele PGE zapewniali, że turystyczny charakter okolicy, w której znajdzie się elektrownia, będzie zachowany. (PAP)

Żarnowiec, nie tylko ryby ;)

Jak informuje dziennik „Marca” reprezentacja Hiszpanii wybierze Gniewino jako swoją bazę na Euro 2012.
Hiszpanie podkreślają, że Gniewino to niewielka miejscowość, dzięki czemu piłkarze będą mieli święty spokój. Do Gdańska jest niedaleko i jeśli los przydzieli Hiszpanom mecze na PGE Arenie, będą oni mieli blisko.
– Z dala od zurbanizowanych okolic, hiszpańscy piłkarze będą mieli całkowity spokój i przede wszystkim boiska dwie minuty od hotelu, co było priorytetem selekcjonera – informuje „Marca”. Ośrodek w Gniewinie ma dodatkowo tę zaletę, że nie tylko boiska treningowe są blisko, ale Hotel Mistral posiada spa, basen, dużą siłownię. Pięć minut piechotą od hotelu jest kręgielnia i sala kinowa.
Hiszpanie pierwszy raz zwrócili uwagę na ten ośrodek pod koniec ubiegłego roku, gdy zaczęli przeglądać 38 zaproponowanych przez UEFA centrów pobytowych na Euro 2012. Ośrodek w Gniewinie sprawdzali Szwedzi, Turcy i Norwegowie, ale mówi się o tym, że najchętniej przyjęto by Hiszpanów (źródło: http://www.eurosport.pl/pilka-nozna/euro/2012/hiszpanie-wybiora-gniewino_sto3000069/story.shtml)

To chyba najlepszy dowód, że poza łowiskiem w którym można złowić rekordowe ryby, Żarnowiec ma jeszcze jedną zaletę – bardzo dobrą infrastrukturę. Zapraszamy na wyprawy!

Zaproszenie na zawody wędkarskie

Gmina Gniewino zaprasza na zawody wędkarskie – spławikowo-gruntowe.

Czytaj dalej »

Raj dla wędkarzy

Może jeszcze nie w tym sezonie, ale już wkrótce jez. Żarnowieckie może stać się prawdziwym rajem dla amatorów wędkowania. Jego użytkownikiem został bowiem GOTiS w Gniewinie i ma ambitne plany w tym zakresie.

Kilka dni temu, dokładnie 15 lipca br. w siedzibie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku została podpisana umowa, na mocy której od tej daty Gminny Ośrodek Sportu i Turystyki w Gniewinie stał się prawnym użytkownikiem – jak to zapisano – „obwodu rybackiego jeziora Żarnowieckiego na rzece Piaśnica„, czyli, mówiąc krótko, pięknego jez. Żarnowieckiego. I zgodnie z jej zapisami GOTiS będzie użytkował jezioro przez najbliższe 25 lat, tj. do 14 lipca 2035 r. Dodajmy, że oferta GOTiS nie była jedyną, ale okazała się najlepszą w ogłoszonym 10 września ub. roku konkursie.

Czytaj dalej »