10.12.2015 Wieści z łowiska |

Jezioro Żarnowiec – zmiany na sezon 2016

Miło nam poinformować, że w sezonie 2016 nadchodzą dobre zmiany dotyczące połowów na Jeziorze Żarnowiec. Zmiany mają pomóc w ochronie rybostanu jeziora, a szczególnie dużych szczupaków.

Poniżej krótki list od osób zaangażowanych w ochronę Jeziora Żarnowiec.

„Położone niedaleko Trójmiasta Jezioro Żarnowieckie to jedno z najlepszych polskich łowisk szczupaków.  Przez jezioro przepływa rzeka Piaśnica która wpada do Morza Bałtyckiego. Zmienny stan wody powoduje, że woda w jeziorze jest dobrze natleniona i stwarza dogodne warunki do szybkich rocznych przyrostów ryb drapieżnych.

Obwodem rybacki Jeziora Żarnowieckiego zarządza obecnie Gniewińskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp z o.o. na czele z Panem Prezesem Czesławem Dolnym.  Z początkiem roku 2015 wprowadzony nowy regulamin uderzył w wędkarzy łowiących metodą trollingową. Dopłata 100zł za łowienie metodą trollingową do zezwolenia jednodniowego była nie do zaakceptowania i wielu stałych wędkarzy zrezygnowało z połowów na jeziorze. Brak kontroli oraz prowadzona gospodarka rybacka zahamowała ruch turystyczny w przyległych miejscowościach. Ogólne niezadowolenie spowodowało zawiązanie Stowarzyszenia Wędkarskiego Żarnowiec. Prezesem Stowarzyszenia został wybrany Wojciech Kuczkowski, który wraz z Markiem Szymańskim (zastępca redaktora Wędkarski Świat) oraz Łukaszem Dziemianem (ichtiolog) rozpoczęli burzliwe rozmowy  w sprawie zmian.

Dopiero 03.12.2015 udało się uzyskać porozumienie i proponowane zmiany w regulaminie łowiska zostały zaakceptowane przez Zarząd Spółki. W 2016 r wprowadzone zostaną następujące zmiany:

  1. powrót do cen z roku 2014r;
  2. roczna dopłata do trollingu wynosząca 50% opłaty rocznej;
  3. zezwolenie rodzinne (dla dzieci do lat 14 i młodzieży uczącej się);
  4. powstanie „strefa spinningu” (zakaz trollingu i odłowu sieciami w tej strefie);
  5. połów w trollingu na 2 wędki (ograniczenie max 4 na łodzi);
  6. dozwolony połów w nocy z brzegu i pomostów;
  7. wymiar widełkowy szczupaka 60-90cm (wcześniej do 100 cm);
  8. limit dzienny szczupaka wynoszący 2 szt. (wcześniej 3 szt.);
  9. całkowity zakaz trollingu w miesiącach lipiec – sierpień;
  10. możliwość trollingu na martwą rybkę.

W planach na 2016 r pozostaje utworzenie Społecznej Straży Rybackiej na Żarnowcu podlegającej komendantowi. Rzetelne kontrole, wprowadzone zmiany w regulaminie oraz plany przejścia z gospodarki rybackiej na wędkarską z pewnością spowodują, że o Żarnowcu znowu będzie głośno. Łowisko w latach swojej świetności słynęło z gigantycznych szczupaków o rozmiarach powyżej 130 cm, wielkich okoni i sporej populacji węgorza. Zachecamy do odwiedzania Gminy Gniewino, wspólnego wędkowania na Jeziorze Żarnowieckim oraz śledzenia aktualności o łowisku.

Wojciech Kuczkowski”

Jednocześnie zapraszamy na wspólne wyprawy wędkarskie z naszym przewodnikiem na Jezioro Żarnowiec!